Rizika spálení mluví jasně. Jak pro dospělé, tak pro děti může být spálená kůže předzvěstí budoucích problémů. Několikanásobně spálená kůže od slunce je rozhodně náchylnější k rozvinutí rakoviny kůže než úplně bílá pleť. Nadměrné opalování v dětství patří k rizikovým faktorům. Navíc malé děti se spálí mnohem rychleji než dospělý člověk. Mají totiž jemnější kůži, a tak se může stát, že se spálí dokonce jen za pár minut během pobytu na sluníčku! Neděste se však předčasně. Pokud budete sebe i své děti zodpovědně chránit, nemusíte mít přehnané obavy.
- Nejen v rámci prevence proti úpalu a úžehu dávejte pozor, aby dítě pravidelně pilo. Množství tekutin se liší podle věku, obecně by vaše dítě mělo vypít minimálně dvakrát až třikrát tolik co normálně.
- Důležité jsou i doplňky k opalování. Klobouk s širokým okrajem ani sluneční brýle s UV filtrem nenechávejte v tašce. Vy i vaše děti to všechno mohou nosit jako módní výstřelek, a tak na tom není nic divného.
- Přímému slunci se vyhýbejte klasicky mezi 11 a 15 hodinou, pro děti platí to samé jakbysmet. V této době je síla slunečního záření nejvyšší.
- Kontrolujte své děti průběžně, zda jim nebezpečně nezčervenala pokožka. Pokud se tak stane, urychleně je schovejte do stínu a potřete je zklidňujícím krémem.
- Děti do jednoho roku věku slunci v žádném případě nevystavujte!
- Dávejte si pozor na plochy odrážející UV záření, jde například o písek nebo vodu. Takové oblasti bývají pro dětskou pokožku velmi nebezpečné.
- Opalovací krémy platí za samozřejmost. Používejte ty s vhodným ochranným faktorem.
Jak vybrat a používat opalovací krém pro dítě
Téma opalovacích krémů si jistě zaslouží větší pozornost. Jedná se totiž o jednu z nejúčinnějších metod, jak předcházet spálené kůži.
- Každý opalovací krém pro děti by měl nabízet ochranu proti UVA a UVB záření (způsobuje zrudnutí kůže).
- Protože děti neustále někde poletují a na chvíli neposedí, jsou pro ně vhodné voděodolné krémy, které je ochrání i při divokém cachtání ve vodě.
- Ochranný faktor dětských krémů se pohybuje mezi vyšší hodnotou 30 a 50, což je výrazněji více než pro dospělé. Pokud jste ale již nakoupili klasický krém pro dospělé s vyšším faktorem, nemusíte si pořizovat speciálně dětský. Krémy pro děti jsou výhodné hlavně v tom, že většina z nich je barevná – díky nim poznáte, kde jste ještě svého potomka nestačili natřít. Je to jen na vás, zda vzít „dospělácký“ s vyšším faktorem nebo barevný dětský krém.
- Opalovací přípravek použijte půl hodiny před odchodem na sluníčko. Pak stačí znovu natírat každé dvě hodiny.
- Nikdy nepoužívejte krémy s prošlou dobou použití, riskovat se v tomto případě dvakrát nevyplácí.
Při vybírání vhodného krému pro děti se můžete chytit „do pasti“. Některé výrobky nabízejí přírodní ochranu, ale je třeba mít na paměti, že žádná bylinka ani rostlina není spasitelná a neslouží jako účinný sluneční filtr. Z toho tedy plyne, že žádný takový krém nemůže stoprocentně účinkovat jako klasický opalovací přípravek. Raději se poraďte s prodejcem a nechte si doporučit kvalitní výrobek.