Zařizování dětského pokoje je stejně důležité jako vybavování ostatních místností v bytě. Každé dítě v jakémkoliv věku by mělo mít doma alespoň malý prostor, který patří jenom jemu. Po dlouhou dobu je pro něj pokoj celým světem, proto je třeba brát ohledy na jeho potřeby a povahu, aby i v dospělosti mohlo vzpomínat na báječný pokoj z dětství. Nezáleží, jestli bydlíte v paneláku nebo rodinném domě, i menší místnost může být dobře vybavená. Na co bychom se tedy měli soustředit především?
Postel jako hlavní součást pokoje
Kvalitní postel předurčuje zdravý vývoj vašeho dítěte. Velikost postele se odvíjí od velikosti prostoru v místnosti, ale rozhodně není doporučováno pořizovat si patrové postele. Druhé dítě na vrchní posteli dýchá totiž vydýchaný vzduch zezdola a to nepřispívá kvalitě spánku. Pokud přesto chcete ušetřit místo, zasouvací postele na kolečkách nejsou na prostor vůbec náročné, poněvadž přes den je lze zasunout pod sebe. V případě, že máte jedináčka, pokuste se mu pořídit co největší postel, příjemný spánek je k nezaplacení, a tak mu jej neodpírejte na úkor jiného nábytku.
Úložné prostory
Skříním a policím věnujte velkou pozornost. Častým nedostatkem při zařizování dětského pokojíčku jsou vysoké skříně. Pokud není váš potomek „dlouhán“, tak ani nedosáhne nahoru. Nižší komody a otevřené police postačí. Přístupnými úložnými prostory podnítíte dítě k aktivitě – bude si po sobě spíš uklízet věci na jejich místo v poličkách. Nezapomínejte ovšem, že s věkem se dětské nároky mění. Sežeňte pro jistotu variabilní sestavu s výškově nastavitelnými plochami, které budou s dítětem držet krok i v dalších letech.
Pracovní kout
Součástí každého pracovního koutu by měl být psací stůl. Kam jej ale umístit? Pokud je vaše dítě levák, dejte stůl do takové polohy, aby na něj dopadalo světlo zprava a jestli se jedná o praváka, tak zleva. Dbejte také na správné držení těla. Důležitou roli při držení těla vašeho dítěte hraje výška stolu a u židle tvrdost a sklon opěradla. U vhodné židle by mělo být možné si nastavit výšku sedu, zadní opěradla a neměly by chybět ani opěrky rukou. Nenechte své dítě, aby si ničilo záda a stejně tak nezapomínejte na důkladné osvětlení, do kterého se počítá kvalitní lampička, díky níž si dítě nezkazí oči. Přímo vedle pracovního stolu je pak skvělé místo, kde může mít vždy uložen školní batoh, takže ráno nebude aktovku hystericky hledat.
A co podlaha?
Móda koberců už trochu odeznívá, ale nemusíte na ně úplně zanevřít. Podlahová plocha může být ideálně zčásti zakrytá kobercem a zčásti volná bez pokrytí. Koberec po celé ploše v sobě koncentruje hodně prachu a roztočů a to nevytváří vhodné prostředí zejména pro alergiky. Přesto malou plochu podlahy lze zakrýt, protože si zde dítě může hrát, aniž by jej holá podlaha studila. Při vybírání koberce se vyhýbejte výrazným vzorům, které plochu pokoje zmenšují, pokud máte už tak místnost menších rozměrů.
Z hlediska příjemné teploty a údržby jsou jinak skvělá přírodní linolea známá svými antibakteriálními vlastnostmi.
Barvy
Děti jsou velice vnímavé, co se barev týká. Ať už zvažujete tapety nebo malbu pokoje, řiďte se v první řadě přáním toho nejpovolanějšího – vašeho potomka. Prodiskutujte s ním, jaká barva by mu vyhovovala nejvíce, ale raději se snažte rozmluvit mu agresivní tóny červené a jiné výrazné barvy. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, takové barvy mohou způsobovat v dítěti neklid a podrážděnost.
Mezi neutrální barvy, kterými nic v pokoji nezkazíte, patří například žlutá, zelená nebo modrá. Také tmavší odstíny oranžové jsou teď v kurzu. Jestliže však vaše dítě stále urputně touží po červené, můžete místnost vybavit červenými doplňky, například křeslem, plakáty, polštáři apod. Toto řešení je praktické i proto, že doplňky snáz vyměníte ve chvíli, kdy se dítěti omrzí.