Poklidné ráno, kdy se celá rodina sejde u dobré snídaně a pozitivně se naladí do nového dne. Že je to utopická představa, kterou nejde realizovat, zejména s dětmi školou povinnými? Projděte si pár tipů a popřemýšlejte, jak udělat ráno alespoň o něco klidnější. Dětem, ale především sobě.
autor: woodleywonderworks
Ráno začíná večer
Toto heslo by se mělo stát vaší mantrou. Proč? Čím dokonalejší bude vaše večerní příprava, tím hladší průběh bude mít právě ráno. Už večer připravte společně s dětmi školní batoh, zkontrolujte, zda má dítě hotové všechny důležité domácí úkoly a sbalené pomůcky na další den. Večer také můžete s dětmi společnými silami připravit svačiny. Kromě ušetřeného času to má i tu výhodu, že je do práce pravděpodobně víc zapojíte. Ráno totiž budete jen těžko mezi čištěním zubů a naléváním čaje kontrolovat, jestli se děti místo mazání chlebů nevěnují třeba vzájemným šermířským soubojům.
Kromě těchto základních věcí také můžete už večer s dětmi vybrat oblečení, které si ráno vezmou. Vyhnete se nejen hysterickému hledání čistých ponožek, ale i zdlouhavému zvažování zejména malých slečen, jestli bude tentokrát lepší vybrat sukénku se srdíčky nebo s kytičkami. Stejně tak dobře můžete na stůl připravit vše potřebné na snídani: Od příborů a hrnků až po krabice s cereáliemi.
Osvědčený zlepšovák: Mějte v lednici tác a na něm vše potřebné pro servírování snídaně. Máslo, sýr, uzeniny, mléko, jogurt, ovoce… Vše pak jen vytáhnete, dáte na stůl a ušetříte dalších několik drahocenných minut.
Vše připraveno? Pak přichází další nezbytný večerní krok pro klidnější ráno. Zajistit, aby měly děti dostatek spánku. Na to existuje jediný recept – pravidelnost až rutina.
Podívejte se na naše tipy, jak děti dostat včas do postele.
Budík zvoní, jde do tuhého
Vstaňte o něco dřív než děti. Vychováváte je přece svým příkladem. Pokud se budete po bytě ploužit v pyžamu jako zombie, jen těžko vám budou věřit, že „ranní ptáče dál doskáče“. Zajistěte si při vstávání náskok, získáte nejen chvilku pro sebe ve volné koupelně, ale také možnost načerpat například ze šálku kávy trochu psychického klidu.
Rada: Proč vlastně máte děti budit vy? Třeba by je potěšilo, kdyby dostaly vlastní budík a mohly samy rozhodovat, kdy budou vstávat. Možná to chce trochu tréninku, ale zkusit to s dětmi můžete.
Máte-li víc dětí, postupujte strategicky. Nejdřív buďte ty, o kterých víte, že jim probouzení trvá nejdéle. Pokud je některý z vašich potomků naopak ranní ptáče a vyžívá se v tom, že už od rána pobíhá a spíš se vám plete do cesty, zaúkolujte ho. Přidělte mu nějakou pravidelnou povinnost a odměňte ho, pokud ji bude dobře plnit.
Jako všechny otázky týkající se výchovy dětí, je i ranní vstávání především otázkou vytvoření určitého pravidelného návyku a stereotypu. Pokud si děti zvyknou, že každý den následují vždy stejné úkony, v podobném sledu a s podobným výsledkem, snadněji se přizpůsobí a vstávání pro ně bude zase o něco příjemnější. Pomůže také, pokud budou vždy vědět, kde najdou školní tašku, oblečení nebo brýle. Nebudou pak ve spěchu přehrabovat hromady věcí ve skříni. Mohou vše jen sebrat a jít.
Realistické požadavky
Ráno není tím pravým okamžikem, kdy byste měli děti učit, jak se zavazují tkaničky, zapínají knoflíky a zamykají dveře. Chcete přece především zvládnout vše v klidu a bez zbytečného stresu. Všechny tyto dovednosti můžete s dětmi trénovat k dokonalosti odpoledne nebo jindy během dne. Kromě toho, že zbytečně ztratíte několik minut, není učení ve stresu moc efektivní a děti může zbytečně nervovat.
Sestavte seznam věcí, které se jednoznačně musí udělat každé ráno. Sami zvažte, které jsou opravdu nezbytné. Pokud skutečně potřebujete, aby si ustlaly postel a složily pyžamo, trvejte na tom. Jestli není nezbytně nutné, aby dávaly hrnek od čaje do myčky, nechte to být. Mohou ho tam dát odpoledne. Zbytečně nestresujte sebe ani děti, raději vymyslete, jak byste mohli neškodně některé časově náročné ranní úkoly ošidit. Není přece důležité, abyste vše zvládli tak, jak to vypadá v reklamě. A už vůbec ne každé ráno.