Éra masmédií
Oblíbenost knih citelně klesá, zatímco počet lidí sledujících televizi nebo filmy v počítači neustále přibývá. Na jednu stranu s sebou éra masmédií přináší až nepřeberné množství pořadů a programů, ze kterých si každý včetně dětí může vybrat ten svůj oblíbený.
Na straně druhé je to také éra velké rychlosti, proměnlivosti a nestálosti. Informace jsou lidem servírovány v krátkých a rychlých záběrech, denně na nás „útočí“ tisíce reklamních sdělení a sledovaný program jsme schopni změnit několikrát za minutu. Až 70 % rodičů si uvědomuje, že přesně toto je problém, kvůli kterému nemůže být kniha ve vývoji dítěte nikdy plně nahrazena televizí.
Proč je čtení tak důležité?
Při čtení pohádek nejde jen o samotné čtení, takže puštění audioknihy situaci nezachrání. Důležitým prvkem je zde totiž sociální kontakt – rodič sedí s dětmi, má čas vyhrazený jen pro ně a plně jim věnuje svou pozornost. Pokud dítě něčemu nerozumí, je to právě rodič, kdo by mu měl vše řádně vysvětlit. Pravidelný rituál čtení na dobrou noc se stane pro děti něčím, na co se mohou těšit a co svým způsobem usnadní jejich cestu do postýlek.
Verbální schopnosti a logické myšlení
Neoddiskutovatelným přínosem čtení dětem je rozvoj verbálních schopností a sociálních dovedností. Děti, které poslouchají čtenou pohádku, si rozšiřují slovní zásobu, učí se správné intonaci, artikulaci a spisovné češtině. Pokud koukají při čtení rodičům přes rameno a sledují s nimi text, ačkoliv číst neumějí, později jsou schopny snáze pochopit tvoření slov a jejich skládání do vět.
Čtení navíc posiluje i dětskou představivost a abstraktní myšlení, čímž prokazatelně rozvíjí logické myšlení. Děti, kterým rodiče četli, poté dosahují lepších výsledků v matematických a technických oborech.
Kniha nebo televize?
Televizi nemůžete dětem nikdy zakázat úplně. I vy si určitě rádi užijete chvilku klidu, kdy děti samy koukají na pohádku. Čtení ale nevynechávejte. Nevyžehlené prádlo vám neuteče a 20 minut strávených s knížkou vašim dětem prospěje víc, než byste si možná mysleli.