Děti a nebezpečné hračky

dangerous toys

photo by bertrudestein on
Flickr

Označení GS nestačí

Mnozí rodiče vědí, jak se označuje „bezpečná“ hračka. Velmi známá jsou tato označení: CE a GS. CE jako označení neškodné hračky již při některých testech, které probíhaly v Německu, selhalo. Navzdory označení byly totiž zaznamenány unikající škodlivé látky. Německé označení GS se jeví jako spolehlivější varianta, protože zatím byly s tímto znakem prokázány jako nedostatečné „pouze“ dvě hračky. Lze se tedy na něco v dnešní době spolehnout? Doufejme, že na vlastní zdravý úsudek ještě ano. Prověřte si sami, zda kupujete bezpečnou hračku:

  • Z hračky nesmí být cítit chemický zápach.
  • Nesmí se snadno odřít – zkuste ji cvičně podrobit menšímu tlaku, například třením o hrubší povrch apod.
  • Prověřte, zda z hračky nevypadávají malé částečky.

Pro malé děti raději kvalitu za vyšší cenu

Laciné hračky z plastu od asijských výrobců nejsou vždy dobrou volbou. Některé z těchto výrobků mají bohužel nižší kvalitu. Zejména u lakovaných hraček hrozí, že je dítě olízne a otráví se. Stejně tak různá chrastítka se nehodí pro děti do tří let bez dozoru, protože by mohlo dojít ke spolknutí nebo vdechnutí menších částí. Často se i zdánlivě bezpečné hračky mohou proměnit v nevyzpytatelnou věc, která ublíží. Kontrolujte pravidelně stav hraček svých dětí.

Je dřevo horší než plast?

Dřevěné hračky jsou v mnohých případech nebezpečnější, než se od nich obecně čeká. Po četném testování se zjistilo, že dřevěné věci v sobě měly například nikl, který podporuje alergickou reakci kůže. V některých dalších hračkách byla dokonce potvrzena přítomnost formaldehydu. Na samotném materiálu hračky tolik nezáleží. Dejte na bezpečnostní značení a hračku si pro sebe vyzkoušejte podle výše uvedených tipů.

„Nehračky“ – povolit nebo nepovolit?

Věci, které nejsou prvotně určené na hraní, nemusí být škodlivé, pokud při jejich používání budete dětem nablízku. Dávejte pozor zejména v případě, kdy děti manipulují s ovladačem nebo plastovými miskami. Dbejte na to, aby se nedopatřením z ovladače neuvolnily částečky, které může vaše ratolest spolykat. Plastové misky malým dětem raději rovnou zakažte, protože v sobě mohou mít fosfáty a jiné škodliviny. V zásadě se nic špatného stát nemusí, ale vždy mějte raději děti na očích po celou dobu hraní.

Na závěr pár užitečných tipů, jak se vyhnout nebezpečným nehodám s hračkami:

  • Snažte se, aby bylo dítě navyklé již odmala po sobě hračky uklízet. Vyhnete se tak nešťastným nehodám například kvůli roztahaným hračkám na schodech nebo v předsíni.
  • Hračky nakupujte u důvěryhodných prodejců, ti zpravidla běžně uznávají reklamace.
  • Návody nezahazujte. Jedině díky přesné instruktáži smontujete hračku tak, aby později dítěti nemohla ublížit. Ani po přečtení návody nezahazujte a raději pečlivě uschovejte.
  • Odstraňte všechny obaly. S plastovými sáčky a jinými druhy obalů by se mohly děti udusit.
  • Čtěte a berte v potaz údaje na obalech. Pakliže zde stojí, že hračka není určena dětem do 36 měsíců, tak tento fakt nijak neobcházejte a neriskujte bezpečí svých dětí.