Možná se vám nadpis může zdát trochu tvrdý, ale realita je taková, že mnohé děti dnes tráví na počítači prakticky celý svůj volný čas. Ne, nebudeme na vás naléhat, abyste své ratolesti násilně odtrhávali od počítačových radovánek. Spíše se pokusíme najít způsob, jak je rozumně odlákat od stolu ven nebo zkrátka jen k jiným aktivitám. Nejde o to, aby počítač vymazaly ze svého života (což je nejen nemožné, ale v takto extrémní formě i škodlivé), ale aby také ocenily či nalezly i jiné zájmové doplňkové činnosti.
Komunikujte s dětmi o všem
Ve výchově svých dětí se orientujte na rozvoj jejich všestrannosti. Je samozřejmé, že každý má nějaký koníček, kterému se věnuje více než jiným věcem. Ale zájem o všeobecné události ve světě a rozhled vůbec můžete přece jen zčásti podporovat ve svém dítěti tím, že s ním budete mluvit o škále nejrůznějších věcí, co zajímají vás a okolí. Rozšířením obzorů dítěte můžete přispět k tomu, že se začne zajímat o nové věci a odpoutá se alespoň od počítačových her, protože bude motivované si přečíst a zjistit něco o nových tématech, které jste společně probírali.
Přihlaste dítě na zájmové kurzy
S rozvojem všestranného zájmu se pojí také zájmové kroužky. Přihlaste svou dceru nebo syna do nějakého kurzu, který se domníváte, že by pro ni/něj mohl být zábavný a něčím přínosný. Do keramického kroužku nebo kurzu francouzštiny však zapište dítě jen, pokud o něj projeví zájem, jinak by se vaše snahy míjely účinkem. Mějte stále na paměti, že se pokoušíte najít alternativní způsob zábavy, který se netýká virtuálního světa vašeho dítěte.
Kupte zážitkový dárek
Při příležitosti narozenin nebo Vánoc kupte dítěti rovnou adrenalinový zážitek nebo nezvyklý výlet. Zejména internetové obchody jsou plné zážitkových dárků, které přivedou vaši ratolest na jiné myšlenky. Pokud má váš počítačový nadšenec sourozence nebo blízkého kamaráda, obdarujte oba, aby v tom nebyl úplně sám. V lepším případě mu ukážete nevídaný pocit ze zážitku, který bude mít chuť si někdy zopakovat. A při nejmenším odvedete pozornost od virtuální reality aspoň na malý okamžik.
Zinscenujte virtuální hru v realitě
Pokud už nic nepomáhá a přepadá vás pocit beznaděje, buďte kreativní. Vytvořte podmínky a pravidla počítačové hry, kterou hraje vaše dítě nejvíce, v reálném prostředí. Tento nápad bude fungovat buď stoprocentně, nebo vůbec. Hodně záleží, jak se k úkolu postavíte. Ne každá virtuální hra se dá věrně přenést do reálných podmínek, proto může váš pokus skončit neúspěchem. Pakliže ovšem máte kreativní nápady, můžete pozitivně překvapit nejen své dítě, ale možná i sebe.
Zbožňuje váš potomek střílečky? Pak jednoduše pozvěte skupinu jeho přátel či příbuzných a připravte vodní pistolky a k tomu bojové prostředí. A jestli je už vaše dítě trochu odrostlejší, tak mu objednejte rovnou paintballové odpoledne, což už je mnohem věrnější vypodobnění virtuální střílečky. Je jedno, o jakou hru se jedná, záleží jen na vaší fantazii!
Domácí práce
Možná své dítě doma moc nezaměstnáváte a jejich závislost na internetovém světě a světě her pochází tak trochu z jejich celkové nečinnosti. Váš liberální přístup k dětem je chvályhodný jen do té doby, dokud se jejich postoj k počítačové realitě nestane výhradním a jediným centrem „aktivit“. Mytí nádobí, vynesení koše nebo luxování pokoje – z těchto domácích prací byste neměli slevit, protože jen díky nim si dítě vytvoří určitou sebekázeň. Trvalá a podporovaná nečinnost vede k plochému myšlení. Rozumné množství domácích povinností však udrží vašeho počítačového nadšence v realitě alespoň zčásti a na chvíli.