Mění se doslova před očima, prakticky neustále dělají něco zajímavého a jsou přitom tak roztomilé! Není divu, že děti jsou pro fotografy velmi oblíbeným námětem – a pokud jde o vaše děti, bylo by opravdu škoda nemít dostatek snímků dokumentujících situace, na které budete jednou dojatě vzpomínat. Jak na to, aby fotky dětí vypadaly dobře a děti se za ně za pár let nestyděly?
Pro focení dětí platí dvě základní pravidla: Děti jsou malé a rychle se hýbou. Když budete s obojím počítat, dosáhnete výrazně lepších výsledků. Dost pravděpodobně se k nim tedy budete muset sklonit a fotit je třeba z úrovně jejich očí. Dosáhnete tak fotek, které budou působit plasticky. Nedojde ke zkreslení perspektivy. Pokud byste totiž fotili děti shora, měli by hodně velkou hlavu a malé nohy.
Zkuste také někdy fotit děti z větší blízkosti, než byste to dělali normálně. Většinou jsou totiž lidé příliš daleko od objektu, který chtějí vyfotit. Možná se dostanete do místa, odkud vyfotíte dítě z úplně jiného úhlu a získáte tak velmi zajímavou fotografii.
Jak při focení zvládnout pohyb dětí
Pořádně se podívejte, co všechno váš fotoaparát umí. Často můžete zvolit sportovní režim, který vám umožní ostře vyfotit rychle se pohybující objekty. Jmenuje se to sportovní režim, takže byste s ním měli fotit třeba hokejisty nebo závodní auta. Ale i malé děti se umí pohybovat zatraceně rychle. Díky správnému nastavení fotoaparátu získáte víc hezkých ostrých fotek.
Fotíte na mobil? Smiřte se s určitým omezením, které tato zařízení mají. Jen těžko vyfotíte dítě, jak skáče do bazénu. Váš telefon na to prostě není stavěný. Můžete ale získat velmi hezké fotky dítěte, které spí, které si zaujatě čte nebo důležitě sedí za volantem auta. Hlavní výhodou fotoaparátu v mobilu je to, že ho máte prakticky pořád u sebe. Takže pro focení momentek je opravdu ideální.
Zajímavé okamžiky pro zajímavé fotky
Nefoťte jenom pózující, strnule se usmívající dítě. Snažte se zachytit i okamžiky, kdy se dítě věnuje aktivitám, které má nejraději. Když zaujatě skládá stavebnici, hraje si se psem nebo si prohlíží obrázkovou knížku. Uvidíte, že bude vypadat zase úplně jinak.
Nebojte se fotit několikrát – s digitálními fotoaparáty vás to nic nestojí. Za půl vteřiny se třeba vaše dítě bude tvářit ještě o něco roztomileji. Připadáte si hloupě, když cvakáte spouští fotoaparátu několikrát za sebou? Myslete na to, že ani profesionální fotografové to nedělají tak, že by vyfotili jeden perfektní snímek a měli hotovo.
Když zkoušíte fotit části dětského těla – třeba malá chodidla, použijte makro mód. Při takovém nastavení fotoaparát dokáže lépe zaostřit drobné blízké objekty. A nemusí to být jen květiny, které makro mód většinou symbolizují. Třeba roztomilé drobné prstíky jsou často ještě menší.
Triky od profesionálních fotografů
Věříte na fámu, že nejhezčí výraz mají na fotkách lidé, kteří říkají „sýr“? Zkuste raději dítě navést, aby řeklo slovo začínající na „M“. Ústa se vytvarují do přirozenějšího úsměvu. A pokud budete dětem navrhovat stále nová a nová slova, možná se budou smát úplně přirozeně. Vždyť můžou říkat třeba „medojed“, „meloun“, „mrkev“ nebo „myšák“.
Když jste venku, snažte se fotit především v ranních a odpoledních hodinách. Slunce je totiž níž a světlo není tolik ostré. Vysoko postavené sluníčko je příliš intenzivní. Fotíte-li večer nebo v místnosti, použijte funkci pro potlačení nepříjemného efektu červených očí. Můžete se také pokusit rozptýlit světlo z blesku.
Máte vyfoceno? Pak přichází čas na další fázi – výběr těch nejpovedenějších fotografií. Protože vyfocených jich pravděpodobně budete mít opravdu hodně. Můžete se také naučit, jak upravit fotografie pomocí některého z grafických programů na počítači. A v případě fotek dětí dost možná dojde i na to, že ty nejpovedenější necháte vytisknout, někde je vystavíte nebo věnujete rodině.