Snad každého rodiče v duchu děsí představa dětského pokoje, který vypadá jako po výbuchu. Děti umí hračky, knížky a další věci rozházet po celé místnosti rychleji než tornádo. Protože často přebíhají od jedné činnosti ke druhé, nepořádku přibývá. A zdaleka nejde jen o malé děti. Pokoje dospívajících dětí vypadají často ještě hůř. Jak válku s věčným nepořádkem v pokoji vyhrát a děti naučit čistotnosti?
Dobrá zpráva na úvod: I když to tak někdy vypadá, samotným dětem ani puberťákům se život v zaneřáděném pokoji nelíbí. I pro ně je příjemnější být v čistém a uspořádaném prostředí, nemluvě o tom, že vždy všechno najdou a jejich knížky, časopisy a školní sešity se neničí. Pokud si navíc vytvoří správné návyky, v dospělosti velmi ocení, že pro ně není problém udržovat pořádek. Vy zase oceníte, že se s nimi kolem úklidu nemusíte dohadovat.
Tři pravidla pro uklizený dětský pokoj
- Učte děti uklízet, co nejdřív je to možné. Děti už v roce a půl mohou svoje hračky po použití zase dát na správné místo. I když to pro vás zpočátku znamená víc práce než užitku, veďte děti k tomu, aby vám už od nejútlejšího věku pomáhaly. Zatím jsou velmi snaživé a snadno si vštípí, že pravidelný úklid má smysl.
- Příklad samotných rodičů je pro děti nejdůležitější. Pokud ve vaší ložnici ani není vidět podlaha, protože se všude povaluje oblečení, jen těžko vám děti budou věřit, že je nutné vše před spaním srovnat.
- Nelpěte na úklidu příliš. Důležité je, aby u vás doma panovala dobrá atmosféra. Pár smítek prachu tolik nevadí. Pokud byste despoticky prosazovali téměř sterilní čistotu, můžete u dětí dokonce vyvolat opak. Tedy nechuť a odpor k úklidu.
Ukažte dětem, jak mohou vytvořit systém, díky kterému budou přesně vědět co kam uklidit. Potřebují krabice na hračky, ideálně takové, které jim umožní roztřídit jednotlivé hračky podle druhu. Vysvětlete jim, že pak vždy snadno najdou to, co právě potřebují. Připravte pro ně místo pro batoh do školy, velké police na oblečení, držátka na školní potřeby. Přesně ukažte, kam co patří.
A pak dětem vytvořte pro úklid rutinu: Vždy před spaním se všechny hračky uklízejí. Oblečení se hned po svléknutí dává buď do koše na špinavé prádlo k vyprání, nebo zpátky do skříně. Odpadky házej hned do koše. Školní pomůcky si připrav do aktovky.
TIP: I batoh do školy by měl být uklizený a uspořádaný. Školní batohy Topgal díky přehledným organizérům školákům pomáhají udržovat ve věcech pořádek.
Myslete na to, že pořádek se dost těžko udržuje v pokoji, který i v uklizeném stavu přetéká věcmi. Čas od času můžete naplánovat i generální úklid, při kterém se s dětmi dohodnete, které hračky nebo oblečení už nepotřebuje. Tyto věci můžete třeba společně poslat dětem z dětského domova, případně dát některému kamarádovi. Starší děti možná uvítají, když získají prodejem některých starších zachovalých hraček „přivýdělek“ ke kapesnému.
Vysvětlete dětem, že udržovat vlastní věci a vlastní pokoj v pořádku, je známkou dospělosti. A že jen ten, kdo je tohle všechno schopný dělat může dělat i další věci: Chodit večer s kamarády do kina, jezdit s nimi na výlety bez rodičů, později třeba řídit auto. Motivujte děti dohodnutou větší odměnou, pokud zvládnou svůj pokoj udržovat uklizený po předem dohodnutou dobu.
Co radí zkušení rodiče
- Plastové boxy na hračky s dětmi společně ozdobte. Na box na plyšáky namalujte nebo nalepte obrázek medvídka, na další box nakreslete kousky stavebnice nebo auta. Děti budou snadno vědět, kam co patří.
- Z většího uklízení můžete dětem udělat hru: Závoďte v tom, kdo dokáže rychleji dát všechny hračky do krabice, kdo rychleji utře prach z poliček. Vítěz může dostat drobnou cenu.
- Zkuste někdy naplánovat uklízení tak, aby hned po něm navazoval oblíbený pořad v televizi, odchod na pískoviště nebo jiná oblíbená aktivita. Děti se budou snažit uklízet rychleji.
Uspořádejte věci tak, aby pravidelný úklid byl pro děti co nejsnazší. Když si hrají se stavebnicí každý den, měl by příslušný box na stavebnice být snadno přístupný. Zato kolečkové brusle můžete na celou zimu schovat do garáže.