Dnešním dětem chybí pohyb – shodují se na tom rodiče i odborníci. Chcete, aby to vaše dítě bylo výjimkou? Podívejte se, jak dítě ke sportu motivovat i jak vybrat ten správný sport. Odměnou vám bude zdravě se vyvíjející dítě, které si bude doslova užívat pobyt na sportovním kroužku.
Sportuje přirozeně celá vaše rodina? Trávíte víkendy na procházkách, na kolečkových bruslích nebo cyklovýletech? Pak máte vyhráno, velmi pravděpodobně bude vaše dítě podobně aktivní, pohyb bude milovat a možná samo přijde s tím, co by chtělo ještě dělat. Pokud ale podobný zdravý základ dítě nemá, měli byste ho nechat vyzkoušet co možná nejvíce sportů. Od klasického fotbalu a basketbalu můžete přejít k atletice, tanci nebo třeba bojovým uměním. Dost možná se v některé z těchto aktivit vaše dítě najde.
Zájem dítěte můžete podpořit i tím, že budete společně sledovat sportovní přenosy nebo si číst časopisy o sportu. Uvidí ty nejúspěšnější lidi, kteří se jeho sportu věnují, a může ho to motivovat, případně se touto cestou snadno seznámí s novým sportem, o který dosud nejevilo zájem. Ještě větším zážitkem pak je, pokud spolu s dítětem reálně vyrazíte sledovat zápas nebo závod – na vlastní oči pozná atmosféru svého sportu a bude si ji chtít později vyzkoušet samo.
Dítě už sport zkouší? Gratulujeme. Snažte se jej podpořit především tím, že mu vysvětlíte, že vše vyžaduje dlouhý trénink – a sport především. Jeho výsledky budou lepší a lepší. I na sportovních přenosech můžete ukázat, že i ti nejlepší světoví fotbalisté někdy nedají penaltu nebo pokazí něco jiného. Nebuďte kritičtí, nikdy dítě nezesměšňujte a učte jej také fair play. Některé děti možná budou chodit na sportovní kroužky hlavně proto, že tam mají možnost setkávat se s kamarády. I to se ale počítá – k míči nebo k běhu se dostanou a je mnohem pravděpodobnější, že si pohyb zamilují, než kdyby čas s kamarády trávili u vás doma v obýváku u počítače.
Sportovní kroužky k dětství patří – podporují nejen fyzickou kondici, ale také sebevědomí. Ne náhodou patří často mezi nejpopulárnější děti v nižších ročnících škol ty, které jsou dobré v tělocviku. I proto je vhodné pohybové schopnosti rozvíjet a podporovat.
Sportovat „jen tak“, nebo začít závodit?
Často slýcháte odstrašující příběhy příliš ambicozních rodičů, kteří se zhlédnou v osudech hokejových nebo fotbalových hvězd? Chcete nechat dítě, aby si prostě jednou dvakrát týdně koplo do balónu, ale jinak se o závodění nějak zvlášť nestaralo? Rozumní rodiče vidí spíš než možnost skvělé kariéry jiné přínosy výkonnostního sportu dětí. Ukáže jim totiž, že tvrdá dřina se vyplácí, naučí se navíc systematicky pracovat a být platným členem týmu.
Jaké jsou ideální sporty pro děti
Nejmenší děti pravděpodobně přihlásíte na zvláštní cvičení pro předškoláky, kde si budou s různými pomůckami trénovat koordinaci a mnoho dalších schopností. Pro mladší školáky jsou pak ideální sporty jako atletika, cyklistika, plavání, kde získají vytrvalost a které slouží jako základ pro ostatní sporty. S míčovými kolektivními sporty můžete začít potom, fotbal je vhodný i pro velmi malé děti, jen o trošku starší zvládnou basketbal, házenou, hokej nebo méně finančně náročný florbal.
U raketových sportů odborníci doporučují chvíli počkat, protože poměrně nejednostranně zatěžují vždy jednu polovinu těla. Děti také potřebují pro sporty jako tenis nebo badminton lépe vyvinutou kooordinaci pohybů.
Méně obvyklé sporty pak často vyhovují dětem, kterým z nějakého důvodu ty nejběžnější disciplíny nesednou. Mohou dobře podpořit rozvoj neobvyklých stránek jejich osobnosti. Například pro děti, které se dobře soustředí, ale nejsou tak rychlé, aby se dokázaly orientovat v týmových míčových hrách, je vhodná lukostřelba. Intelektuálněji zaměřené děti často volí plavání a pro milovníky zvířat bývá jasnou volbou jízda na koni.