Před odjezdem dětí na tábor si rodiče lámou hlavu s celou řadou věcí, zejména účastní-li se jejich dítě podobné akce poprvé. Pořadatelé tábora by rodičům měli dodat všechny potřebné informace. To, jak jsou pokyny podrobné, se ovšem velmi liší. Pokud váháte, projděte si následující rady získané od zkušených táborníků.
Mnoho detailů se samozřejmě může odvíjet od zaměření tábora, na který vaše dítě odjíždí. Jiné věci potřebuje zabalit malý skaut, který bude bydlet ve stanu mezi borovicemi, jiné zase účastník tanečního, sportovního nebo počítačového pobytu. Pokud dítě míří na tábor u moře, bude se jeho zavazadlo víc podobat běžnému kufru na dovolenou. V těchto případech vám nejlépe pomohou pokyny organizátorů. Pro všechny akce bez rozdílu ale platí, že čím méně zavazadel musí dítě hlídat, tím lépe. Ideálem je jedno velké zavazadlo se všemi věcmi a k tomu menší batůžek na cestu.
Zvolte vhodné zavazadlo
Někteří organizátoři doporučují raději balit do staršího kufru, ve kterém děti snadno udržují pořádek. Dá se také zasunout například pod postel v chatce nebo podsadovém stanu. Děti ale velký kufr jen těžko přenášejí, je proto vhodný především v případě „civilizovanějších“ táborů, kam věci účastníků dovezou sami pořadatelé autem. Starším dětem se také myšlenka jet na tábor s kufrem nemusí moc zamlouvat.
Pokud připravujete dítě na putovní tábor, vybavte ho kvalitním outdoorovým batohem – krosnou. Jak takový batoh vybrat?
- Měl by mít pevná záda s odvzdušňovacím systémem.
- Dobrý batoh je vyroben z kvalitního materiálu (ten nejlepší odpuzuje vodu) a má pevné přezky.
- Ideálem jsou voděodolné zipy.
- Pokud do batohu bude dítě pravidelně skládat a zase z něj vybalovat vybavení, ocení přední plnění.
Menší nároky můžete klást na batoh, ve kterém si dítě pouze odnese věci do tábora například 3 km v lese, kde pak už zůstane celý pobyt. I takový batoh ale musí odpovídat velikosti dítěte a mít správně seřízené ramenní popruhy.
Pokud připevňujete některé méně skladné předměty zvenčí na zavazadla, ujistěte se, že dobře drží a nehrozí jim poškození. Vše, co může dítě potřebovat během cesty (svačinu, pláštěnku…), by si mělo vzít do malého batohu. Během tábora ho může nosit na výlety. Svačina by neměla být příliš velká. Táboroví vedoucí pravidelně vyhazují zkažené jídlo, které děti cestou nesnědly. Nezapomeňte naopak na dostatek tekutin, lepší jsou ty méně sladké.
Balte jen potřebné vybavení
Přestože seznamy potřebných věcí poskytnuté pořadateli tábora bývají pouze orientační, měli byste se jimi řídit. A to především pokud dítě vypravujete poprvé. Pomohou vám odhadnout množství věcí, například oblečení, které bude v průběhu akce váš potomek potřebovat. Pokud dítěti něco důležitého chybí, je to problém. Existují ale i tábory, kde může způsobit nepříjemnosti i příliš mnoho věcí, které má s sebou.
Nechte dítě pomáhat
Je velmi výhodné, když dítě do balení zapojíte. Nejen, že se příjemně naladí na následující dny a bude se na tábor o to víc těšit, ale hlavně bude přesně vědět, co všechno s sebou má i kde to najde. Při společné přípravě vybavení na tábor můžete s dítětem do detailu probrat, k čemu mu budou konkrétní věci sloužit. Pokud si navíc všechny věci samo uloží, pravděpodobně je také později pozná. Při odjezdu z tábora si navíc dítě už bude muset skutečně poradit úplně samo nebo jen s minimální pomocí. Pokud bude mít s balením zkušenost, nebude to pro něj takový problém.
Je-li vaše dítě ještě malé, rozhodně se vyplatí veškeré jeho vybavení výrazně označit. Podrobný seznam všech věcí zase pomůže dítěti i vedoucím při odjezdu rychle ověřit, jestli se na nic nezapomnělo.