Kinetóza, mořská nemoc. Oba pojmy označují totéž: Nevolnost, kterou část lidí pociťuje při jízdě dopravními prostředky. Přestože citlivým jedincům způsobuje problémy po celý život, děti jsou k ní náchylné nejvíce. Máme rady, které vašim dětem pomohou cestování dobře snášet a vám dodají klid během dlouhé jízdy!
Nevolnost vznikající v hlavě
Dlouho se o příčinách vzniku mořské nemoci spekulovalo. Dnes se experti shodují, že za vším stojí tzv. senzorický konflikt. Informace, které do mozku předávají naše oči, se totiž liší od signálů přicházejících z orgánů pro rovnováhu ve vnitřním uchu. Mozek neví, jak na zmatené vjemy reagovat. Dochází k dezorientaci, poklesu krevního tlaku a fyzickým pocitům nevolnosti až zvracení.
Problémy nejen při cestování
Stejné potíže můžete mít i v situacích, které s cestováním nesouvisí. Hovoří se o tzv. simulator sickness. Nevolnost totiž citliví jedinci pociťují při hraní 3D her na počítači nebo ve virtuální realitě. Orgány pro rovnováhu říkají, že je tělo v klidu, oči ale vnímají pohyb v prostoru. Lidé špatně snáší i 3D projekce v kinech IMAX. Nepříjemné fyzické pocity může vyvolávat také pohled na tekoucí řeku, pokud stojíte na mostě.
Řešte nevolnost předem
Pokud děti na dlouhou cestu připravíte, nemusí se u nich nevolnost tolik rozvinout, nebo k ní nedojde vůbec.
- Volte pečlivě dobu odjezdu. Snažte se necestovat přes poledne, kdy je největší horko a sluneční záření je nejintenzivnější. Pokud pojedete v noci, vaše dítě bude pravděpodobně unavené a nevolnost zaspí.
- Rozvoj nevolnosti hodně souvisí s psychickým stavem dětí. Nestrašte potomka předem, že mu bude určitě špatně. Raději pro něj připravte různorodé aktivity, kterými se zabaví. S dítětem si hodně povídejte, hrajte slovní fotbal, zpívejte. Když už se mu špatně udělá, uklidněte ho. Stejným typem nevolnosti trpí i námořníci, kosmonauti a psi.
- Lidé s kinetózou by neměli cestovat nalačno, ale ani přejedení. Dítěti dejte lehké jídlo, které dobře snáší.
- Zeptejte lékárníka, jaké přípravky proti nevolnosti by vašemu dítěti doporučil. Prodávají se klasické tablety, homeopatické přípravky, lízátka, žvýkačky. Pomáhá také zázvor, který ovšem děti často odmítají kvůli štiplavé chuti.
Jedeme autem, autobusem, lodí…
Při cestování vlastním autem máte vše ve svých rukách. Řidič by neměl jet příliš rychle ani prudce zatáčet. Děti mohou dráždit různé pachy, které dospělý v autě ani necítí. Odstraňte proto všechny vůně do auta a často větrejte. Problémy dětem způsobují i UV paprsky, které pronikají do vozu přes sklo. Můžete je eliminovat nalepením vhodných reflexních fólií na okna. Pří jízdě pomáhá, když dítě zbytečně nehýbá hlavou a cestu sleduje pouze přes přední sklo. Ideální je, když úplně zavře oči. Dělejte také pravidelné přestávky.
V autobuse dítě posaďte dopředu, těsně za řidiče. Otřesy jsou na tomto místě menší. Zároveň se v případě nevolnosti dítě rychleji dostane ke dveřím. Ve vlaku je nejvhodnější místo co nejblíže středu vagónu po směru jízdy. Vybavte dítě igelitovými sáčky, kdyby došlo na nejhorší. Pokud má dítě cestovat samo, povzbuďte je, ať se nebojí v případě potřeby poprosit o pomoc dospělého.
Nevolnost v letadle bývá méně častá. Děti (i dospělé) spíš trápí zaléhání uší a nepříjemný tlak. Tyto pocity pomáhá eliminovat žvýkání žvýčky, cucání bonbónu nebo polykání naprázdno. Nejstabilnějším místem v letadle jsou sedadla mezi křídly.
Na lodi trpí nevolností i zkušení námořníci. Nejlépe bude dítěti na místě uprostřed lodi, které je nejstabilnější. Poraďte mu, aby se nedívalo na mořské vlny, ale raději třeba na oblohu.