Během dětství projde mnoho dětí obdobím, kdy odmítají maso. Ať už je to proto, že jsou vybíravé, nebo se u nich objeví opravdové vegetariánské přesvědčení, že nebudou jíst zvířátka, pro rodiče zvyklé na klasickou českou stravu to může představovat poměrně velkou komplikaci.
Vybíravost dětí někdy nezná hranic. Mohou procházet obdobím, kdy jsou ochotné sníst třeba jenom dvě jídla – a pak je najednou změní. Základní radou zde proto je trpělivý přístup – děti potřebují novou chuť vyzkoušet třeba i desetkrát, aby ji začaly tolerovat. Stejně jako to platí pro všechny ostatní pokrmy, funguje postupné seznamování s novou potravinou i pro maso.
Maso se dětem těžko žvýká
Pro mladší děti s drobnějším chrupem může žvýkání masa představovat namáhavou činnost. V takovém případě pomůže, když se při vaření soustředíte, aby bylo maso opravdu měkké, případně když připravujete takové druhy masa, které je snadnější rozkousat, tedy drůbež nebo velmi zdravé ryby.
Například v hovězím mase je však výrazně víc důležitého železa. Pokud chcete vyzkoušet, jestli ho děti snědí, nakrájejte ho při přípravě na opravdu malé kousky, můžete zkusit i výrobu pokrmů z mletého masa. Pozor jen na levné průmyslově zpracované hamburgery nebo jiné polotovary – mohou obsahovat mnoho náhražek a jejich výživová hodnota bude pochybná. To už je pro děti přínosnější sníst kus kvalitního sýra.
Další osvědčený trik rodičů říká, že masové pokrmy budou pro děti zajímavější, když si je budou třeba moci namáčet do různých omáček nebo dipů (což mohou samozřejmě dělat i se zdravou zeleninou).
„Mám rád zvířátka a tak je nebudu jíst!“
O něco starší děti a hlavně teenageři někdy začnou odmítat maso z přesvědčení. Pravděpodobně půjde o ty děti, které milují zvířata a zajímají se o ochranu přírody, do určité míry se může jednat i o prostředek sebevyjádření. Nemáte důvod se nijak znepokojovat, při rozumně sestaveném jídelníčku budou mít děti všechny potřebné živiny. Na co si dát pozor, když přemýšlíme o jídle pro malé vegetariány?
Každého napadne, že v bezmasé stravě je nedostatek proteinů. U mladších dětí (například z veganských rodin) by mohlo hrozit, že deficit bílkovin zpomalí jejich růst, podle odborníků může také narušit jejich obranyschopnost. Dostatek bílkovin lze získat konzumací mléčných výrobků, luštěnin, buráků, některých druhů zeleniny i cereálních výrobků. Statistiky navíc říkají, že běžná populace konzumuje bílkovin naopak nadbytek – například u průměrných Američanů je to až dvojnásobné množství.
Nejde ale jen o bílkoviny – důležité jsou i další látky jako zinek, vápník, železo a vitamíny B12 a D. Tzv. lakto-ovo-vegetariáni (kteří nejedí pouze maso, ale normálně konzumují mléko a vejce) jsou jejich nedostatkem ohroženi výrazně méně než lidé, kteří se vystavují přísnější dietě. A například železo se z potravin rostlinného původu vstřebává do organismu obtížněji. Je proto vhodné zvýšit příjem vitaminu C, který vstřebávání železa usnadňuje.
Praktické tipy
Pokud vaše dítě někdy jí mimo domov, narazíte pravděpodobně na to, že je u nás nabídka bezmasých jídel ve veřejných zařízeních poměrně omezená. Sledujte proto pečlivě, co dítě jí například ve školní jídelně – možná to budou převážně sladká jídla (ovocné knedlíky, palačinky a podobně), která nemají příliš dobré výživové hodnoty. A pokud dítě požádá kuchařku například o rajskou omáčku s knedlíkem bez masa, přijde o příslušnou porci bílkovin. O to promyšleněji musíte dítěti sestavovat jídelníček ve zbytku dne, případně jej s těmi staršími alespoň upravovat.
A zkuste se u svého dítěte inspirovat. Podle výživových odborníků je správně sestavená vegetariánská strava téměř ideálem zdravé výživy. Menší porce masa dospělým postačují několikrát týdně, proč tedy nezavést rodinnou tradici společných vegetariánských večeří? Obohatíte jídelníček všech členů rodiny, dítěti ukážete svou podporu a zájem a uděláte i něco pro své vlastní zdraví.