S cyklistickou přilbu předejdete vážným poškozením mozku a lebky. Nehoda může potkat i to nejvzornější dítě, a tak nemá cenu argumentovat, že vašemu dítěti se přeci nic stát nemůže, protože jezdí opatrně. Bohužel realita je jiná a přilba v tomto případě jedině povinná. Je prokázané, že riziko vážnějších poranění hlavy je víc jak 19krát nižší než bez ní. Všechny okolnosti mluví jednoznačně pro cyklistickou přilbu.
Vybíráme cyklistickou přilbu pro dítě
- Jako skoro každá věc na světě musí i přilba splňovat požadované normy bezpečnosti. Přesvědčte se při nákupu, že je na ní uvedeno označení CE a že vyhovuje evropské normě EN 1078.
- Samozřejmostí, která se při nákupu trochu opomíjí, je správná velikost a vhodné uchycení. Raději než na cenu se soustřeďte na to, zda vašim dětem přilba nesklouzává z hlavy, příjemně se nosí a netlačí. Vyzkoušejte také, zda se přilba dobře odvětrává.
- Například při každodenním dojíždění na kole do školy děti obvykle přetěžují krční páteř, a tak je jasné, že by přilba neměla být moc těžká. Váha přilby se nejlépe může pohybovat maximálně do 200 gramů, pokud jde o děti (dospělí mohou až 300 gramů).
- Pro bezpečnost dělejte maximum a nakupujte přilbu viditelně barevnou a to nejlépe s reflexními prvky. Ne náhodou mají reflexní prvky i batohy Topgal – to abyste byli vidět!
- Není nic špatného na tom, když si půjčíte od někoho přilbu již použitou, ale nesmí být vůbec poškozena. V rámci bezpečnosti ale doporučujeme raději novou.
Čím dražší tím lepší?
Cenová relace se pohybuje od pouhých pěti set korun až po několika tisícové sumy. Dražší kousky bývají rozdílné ve výbavě, technologiích a hmotnosti. Jsou lehčí, mají víc větracích otvorů a hlavně atraktivnější vzhled, za který většinou platíte především. Jde vám hlavně o funkčnost a celkovou bezpečnost? Odborné testy mluví jasně: ještě nebylo prokázáno, že dražší přilby chrání při nárazu lépe. Přidanou hodnotu mají obvykle pouze v komfortu a lepší výbavě a vzhledu.
Co když dítě přilbu nechce?
Buď je dítě v pubertě a nechce před svými vrstevníky vypadat „blbě“ anebo je příliš malé a jakmile cítí přilbu na hlavě, tak vyšiluje a pláče. Co s tím? Nejlepší je naučit dítě nosit přilbu od raného věku, takže si na pocit toho, že má něco na hlavě, velmi rychle zvykne. Hned od počátku trvejte na tom, aby cyklistickou přilbu dítě nosilo pokaždé. Jděte na společný nákup a vybírejte. Vzhled můžete koneckonců nechat na dětech (pokud nebude přilba úplně tmavá). Povídejte si přitom s dítětem, proč musí nosit přilbu. Jako názorný příklad můžete sledovat malé cyklisty anebo si prohlížet ukázkové obrázkové knihy. Ovšem vůbec nejúčinnější je jít příkladem. Noste přilbu na kolo také a děti přirozeně pochopí, že se jedná o normální věc.