Je to vlastně logické. Doba je nesmírně uspěchaná a jakmile začne člověk trochu dospívat, má snahu ji dohnat. Mladí lidé chtějí všechno stihnout a pokud možno ihned. Pokud už nemůžou, stačí jeden či dva „energeťáky“ a vše je ok. Pokud začnete žít tímto stylem v patnácti, dlouho žít nebudete.
Podle amerických průzkumů konzumuje energetické nápoje pravidelně přes 70% teenagerů ve věku 16 až 24 let. Výjimkou nejsou ani mladší konzumenti. Energetické doplňky stravy jsou koneckonců legální v jakémkoliv věku, pouze se nedoporučují malým dětem. Není důvod, proč by si půllitrový energy drink prodávaných v každém obchodě nemohlo koupit devítileté dítě. Čím mladší konzument, tím horší zdravotní následky.
Co tě nezabije…
Energy drinky jsou typický výdobytek současnosti. Efekt je jasný – je to sladké, je to dobré, „nakopne to“, má to cool obal. Přitom obsahují kofein, taurin, hodně cukru a hromadu dalších látek, o kterých nic nezjistíte. Nadměrné užívání, tedy několik litrů denně, končí poruchami spánku, úzkostmi a zvýšeným tlakem. Látky v nápojích zatěžují naše tělo mnohem víc, než si adolescent vůbec chce představit. Zájem o energy drinky u nás nebyl tak masový, jelikož byly docela drahé. Dnes už seženete i třídecové plechovky v ceně pod 10 Kč. Ty jsou samozřejmě ještě horší, než nápoje osvědčené značky, které stojí kolem 50 Kč.
Nejhorší jsou energy drinky ve spojení s alkoholem. Vědci zjistili, že energetické nápoje zvyšují riziko závislosti na alkoholu a to hned z několika důvodů. Pokud mladiství pijí energetické nápoje více, než jednou týdně, mnohem častěji se oddávají „těžkému pití“. Ještě horší je přímé míchání alkoholických a energetických nápojů. Taurin zdánlivě tlumí účinky alkoholu. Mladí si připadají střízliví a tak pijí mnohem víc. Energy drink navíc dehydratuje tělo stejně jako alkohol. Ve finále tak dlouhodobě energetické nápoje vedou k úplnému vyčerpání a kolapsu.
Dříve se mladiství o tyto nápoje zajímali hlavně kvůli specifické chuti. Dnes už ale většina přiznává, že nejdůležitějším faktorem je množství energie, kterou získají. Energetické nápoje jsou přece super. Nemusíte pít, nemusíte moc jíst, nemusíte vůbec spát a přitom jste stále akční.
Co s tím?
Jak tohle vše vysvětlit dítěti? Těžko. Naprosté zákazy toho moc nezmůžou. Nápoje se dnes dají koupit opravdu všude, a pokud je dětem vyloženě zakážete, akorát z nich uděláte zakázaného ovoce. „Energeťáky“ jsou prostě in a pokud má váš potomek kamarády ve svém věku, nemáte šanci uhlídat, že si sem tam nějaký Energeťák nekoupí. Lepší je zkusit nenásilné, ale fakticky přesné varování, Pokud například zjistíte, že vaše dcera pije tyto nápoje denně, přesto, že jí teprve patnáct, nejprve ji v klidu vysvětlete všechny negativní vlastnosti. Jen jí hezky řekněte o tom, co v jejím těle dělají všechny ty cukry, co je to totální vyčerpanost a jak vypadají dívky závislé na alkoholu. Třeba sama přijde na to, že spánek a volnější tempo je nakonec příjemnější a pohodlnější, než půllitru taurinu denně.